האזנות סתר

התקשרו עכשיו לקבלת פרטים נוספים וייעוץ ראשוני חינם
072-3220311

מידע נוסף על האזנות סתר

רבים המעוניינים לשכור שירות משרד חקירות, לעיתים מעלים את הבקשה לערוך לאדם שבו הם חושדים האזנות סתר. במאמר זה נסקור מהן האזנות סתר, כיצד הן מתבצעות והאם הן חוקיות?
האזנות סתר למעשה הינה הליך מפתה, שכן באמצעות האזנה לאדם שבו אנו חושדים, אנו יכולים לדעת בבירור מהן תוכניותיו, מה מניע אותו, ואף לעיתים לתת תשובה לשאלה המטרידה אותנו- האם הוא בוגד? האם הוא מועל באמוננו?
האזנות סתר יכול להיות על ידי מעקב של קווי טלפון, טלפון נייד, מכשיר פקס, חדרי ישיבות ומשרדים למעשה כל חלל בבית פרטי או בבית עסק.
לעיתים קרובות אנו שומעים על האזנות סתר שמבצעת המשטרה לאישים חשובים ומבוקשים, ביניהם עבריינים מן העולם התחתון, פוליטיקאים, ועוד. זאת על מנת לתפוס אותם בקלקלתם בזמן אמת. ביולי 2011 עלו לכותרות בכירי עיתון ניוז אוף דה וורלד, ושמם נקשר סביב שערוריית האזנות סתר, כאשר התברר כי העיתון הזמין כ-4000 האזנות סתר. גילוי זה הוביל לשורה של כתבי אישום נגד המעורבים בדבר.
למרות שעל ידי האזנות סתר ניתן להרשיע את החשוד בזמן אמת בפעילות שאינה כשרה, חשוב לקחת בחשבון כי החוק מתייחס לנושא באופן מורכב. במדינות רבות בעולם האזנות סתר אינן חוקיות שעונש בצידן למפר את החוק. בישראל חוק האזנות סתר, התשל"ט-1979 קובע כי רק אם ההקלטה נעשתה באמצעות מכשור, היא עונה להגדרה של האזנות סתר. במידה ואדם נחבא מעין הדוברים, אין הדבר עונה להגדרה.
מאידך, האזנה נחשבת על פי החוק רק כאשר מבוצעת האזנה, קליטה או העתקה של דברי האנשים על ידי מכשיר. זאת ועוד, החוק קובע כי האזנת סתר אסורה רק במידה והיא בוצעה ללא ידיעת אף אחד מהצדדים. כלומר, אם ההאזנה בוצעה על ידי מכשיר כלשהו, או הינה מוקלטת, וצד אחד יודע על ביצועה של ההקלטה או שהיא מוקלטת על ידיו, הדבר אינו אסור על פי החוק.
חשוב להדגיש כי העונש לעובר על חוק האזנות סתר הינו גבוה במיוחד, והינו חמש שנים.
למרות האיסור, בישראל קיימים מספר גופים אשר בידם האישור לבצע האזנות סתר. שר הבטחון לנושאי בטחון המדינה, המשטרה, לאחר קבלת אישור כתוב מנשיא ביהמ"ש המחוזי, למטרת מניעת פשעים וכן איתור עבריינים. וכן מפכ"ל המשטרה כאשר נדרשת האזנה מיידית, על פי החוק.

מה קראנו בעמוד זה
השאירו פרטים ונחזור אליכם מיד:
חוקר פרטי
עוד באתר: